Dementia

Informace o odborném
sociálním poradenství

2. Nečekejte, až...

Testovací otázka:

Kognitiva jsou speciální léky, které:

a) zlepšují vnímání, učení a paměť

b) potlačují depresivní stavy

c) dodávají tělu potřebné vitamíny

Odpověď:

Kognitiva jsou léky, které zlepšují tzv. kognitivní funkce, tedy například pozornost, vnímání, učení a paměť. V současné době není možné onemocnění spojená se syndromem demence vyléčit, je však důležité včas potíže odhalit a nasadit léčbu kognitivy, která může prodloužit období, kdy je nemocný soběstačný a těší se vysoké kvalitě života. Správná odpověď je a).

Přestože zatím nemáme k dispozici prostředek na úplné vyléčení, můžeme učinit mnohé. Včas zmírňovat projevy demence, domluvit kvalitní zdravotní a sociální služby, připravit plán péče. V celospolečenské rovině můžeme vylepšovat životní podmínky pro život nemocných a vytvářet dementia-friendly společnost (viz panel č. 8).

 

Úryvek z naší knihy Deník ze života s Alzheimerem

 „Díky novému léku, který mamce paní doktorka nedávno předepsala, najednou na chvíli prožíváme období klidu. Skoro se nám tomu nechce věřit a vychutnáváme si to! Maminka je vděčná a milá, raduje se, když k nim přijedeme, a když pak odjíždíme, zkouší nás uprosit: „Nejezdi, zůstaň tu s námi… Je tu s tebou hezky, nemusíš domů, že ne?“ Je to pro nás balzám na duši, slyšet i tahle slova. Hned je všem líp.“ (s. 92)

Projekt je podpořen z Fondů EHP/Norska 2014 – 2021.