Na programu konference Společnost, která rozumí – Výzvy a řešení pro život s demencí, lze najít přednášky, tak i interaktivní workshopy pod vedením odborníků z různých oblastí. Naším cílem je poskytnout účastníkům komplexní pohled na výzvy spojené s demencí a nabídnout praktická řešení pro lepší integraci lidí s demencí do společnosti. Konference je ideální příležitostí pro profesionály ze zdravotnictví i sociální oblasti, kde se mohou setkat a diskutovat o nejnovějších poznatcích v oblasti péče o lidi s demencí.
Vlastivědné muzeum, náměstí Republiky 823/5
Na konferenci se můžete přihlásit přes náš přihlašovací formulář, na který se dostanete kliknutím na tlačítko níže:
( budeme postupně přidávat )
MUDr. Milena Bretšnajdrová, Ph.D.
(zástupkyně přednosty pro LP a primářka oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc)
Mgr. Pavlína Tonarová, DiS.
(ředitelka Reminiscenčního centra)
JUDr. Jitka Gregorová
(advokátka)
Petr Fuksa
(mezinárodní trenér a propagátor pétanque)
Mgr. Jarka Švarcbachová
(zakladatelka Centra Seňorina)
Mgr. Šárka Kovandová
(ředitelka Alzheimer nadačního fondu)
Mgr. Jitka Emlerová, DiS.
(zahradní architektka a psychoterapeutka)
Jakub Šlajs, DiS.
(vedoucí oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb Krajského úřadu Středočeského kraje)
Mgr. Tereza Cimrmannová, Ph.D.
(zástupkyně ředitelky Institutu Dementia)
Bc. Marta Machová
(metodik a konzultant péče o lidi s demencí, externí lektor České alzheimerovské společnosti)
Petra Hamerníková, DiS., MBA
(ředitelka pro oblast vzdělávání a sociálních služeb organizace Freya)
Mgr. Lucie Šídová
(výkonná ředitelka organizace Freya)
Lukáš Kučera
(lektor a facilitátor společnosti Edutica)
Tato konference je financovaná Evropskou unií v rámci projektu ČR jako dementia friendly společnost (registrační číslo: CZ.03.03.01/00/23_051/0004340), který je podpořen z operačního programu Zaměstnanost plus.
Milena Bretšnajdrová
(zástupkyně přednosty pro LP a primářka oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc)
MUDr. Milena Bretšnajdrová, Ph.D. pracuje na II. interní klinice – gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc, jako zástupce přednosty pro LP geriatrie. Na Lékařské fakultě jako odborný asistent se podílí na výuce studentů. V rámci pedagogické činnosti působí na Univerzitě Palackého na Pedagogické fakultě a na Fakultě zdravotních věd. V Arcidiecézní charitě Olomouc pracuje jako lékař metodik, je garantem Hospice na sv. Kopečku a některých Domovů pokojného stáří v rámci Arcidiecézní charity Olomouc. Aktivní účastí přispívá v oblasti kontinuálního vzdělávání zdravotnických pracovníků zdravotně sociálních zařízení v regionu Olomouc. Je členem výboru České geriatrické a gerontologické společnosti a členem akreditační komise geriatrie na MZ.
Pracoviště: II. interní klinika gastroenterologické a geriatrická FN Olomouc
E-mail: milena.bretsnajdrová@fnol.cz
Demografická data České republiky přináší informace o trendu, že se dožíváme vyššího věku, ne však ve zdraví, ale v nemoci a v disabilitě. Senior je velmi často geriatrický pacient a vstupuje do zdravotního systému, téměř do všech lékařských oborů. Každý obor má své staré nemocné, které spojuje:
– biologický věk, starší nemocný (zvláště nad 75 roků) s polymorbiditou, funkční limitací křehkostí s poklesem potenciálu zdraví, zdatnosti, odolnosti s poklesem funkčních rezerv s rizikem či s existencí geriatrických syndromů s potřebou specifického geriatrického režimu. 1
– kognitivní deficit často demence, kdy kognitivní funkce: paměť, učení, chování, orientace, psaní, čtení, myšlení, uvědomování si sebe sama je výrazně narušeno.
Neustálý pokrok v medicíně a stárnutí populace přináší nové situace. Expertní znalosti jednotlivých odborníků jsou k dispozici seniorům, geriatrickým pacientům, jejichž celkový zdravotní stav je modifikovaný: kognitivní funkce jsou změněny, omezené adaptační schopnosti i schopnost porozumění nejen diagnostice, ale i prostředí, nastalé situaci. Tito nemocní se nachází mimo svou komfortní zónu, mimo jejich bezpečí. Jedná se o zranitelné pacienty, vulnerabilní vyžadující specifický přístup, komplexní multidisciplinární individualizovanou péči.
Lékař podává informace o plánu vyšetření srozumitelnou formou nemocnému. Nemocný je „partner“, podílí se na všech rozhodnutích týkajících se plánu vyšetření i léčby. Podepisuje informovaný souhlas. V případě pacienta s kognitivní poruchou, který není schopen porozumění a tedy podpisu je třeba postupovat dle legislativních norem pro danou situaci a získání náhradního souhlasu.
V nemocničním prostředí (urgentní příjem, akutní pracoviště, standartní oddělení) velmi záleží na komunikačních dovednostech personálu, intonaci hlasu, nonverbálním jednání. Vlídné prostředí je obraným štítem proti nežádoucím důsledkům i rizikům, mezi které patří nebezpečí pádů, zhoršení kognitivních funkcí, rozvoj poruch chování, rozvoj delirií a stavů zmatenosti.
Delirium – akutní kognitivní dysfunkce mozku, je závažnou neuropsychiatrickou komplikací nemocí ve stáří zvláště u oslabených osob. Uvedený psychický stav vystihuje latinský překlad slova delirium – delirare – blouznit. Vzniklá zátěžová situace u pacienta, která může být zapříčiněna pobytem v nemocnici, bolestí, strachem, změnou sociální role, frustrací, deprivací, odloučením, bezmocí. Často v pozadí všeho je neschopnost adaptace. Delirium se svou intenzitou, frekvencí nebo trváním natolik odlišuje od běžné společenské normy a může vážně ohrozit fyzické bezpečí dané osoby nebo druhých.2 Jedná se o chování neklidné, agresivní s rozvojem bludů, halucinací, inverzí spánku…
Speciální situací pro mozkové funkce je období peri a post operační. Je vzrůstající snaha o co nejrychlejší zotavení pacienta po operaci a zachování kvality života cestou preventivních
opatření. Testováním kognitivních funkcí, pátráním po amentních stavech v předchorobí, zajištění optimální hydratace, nutrice a u elektivních výkonů pečlivá předoperační příprava, která může výrazně ovlivnit udržení stavu kognitivních funkcí.
Přesto, pooperační období je pro seniora rizikem alterace chování, afektu. Pooperační delirium se může vyvinou i opožděně. Neurokognitivní zotavení se může upravovat do 30 ti dnů po operaci a dokonce v některých případech do 12 ti měsíců po operaci.
Management péče o pacienta s demencí v nemocnici spočívá v „skloubení“ terapie a intervencí doporučených jednotlivými odborníky a stavu kognitivní poruchy. Velkým uměním je vytvoření koncensu „zlaté střední cesty“ a implementace tohoto přístupu zejména u velmi rizikových a fragilních seniorů. Tito pacienti jsou významně ohroženi důsledky nežádoucích účinků. Jedná se o zranitelné pacienty, vyžadující specifický přístup, komplexní multidisciplinární individualizovanou péči. Ve volbě řešení je zcela zásadní pro nemocného plán vyšetření, diagnostika, farmakoterapie, která musí být vždy účelně, individuálně nastavená a upravovaná dle stavu pacienta. Důležitá je podpora adherence k léčbě a důsledný management propuštění pacienta, spolupráce rodiny ev. Home care.
Zvláště, pokud se při pobytu v nemocnici nepodaří obnovit samostatnost pacienta tak se po propuštění akcentuje význam rodinného zázemí. Spolehlivé vlídné zacházení při ošetřování v domácím prostředí za pomoci profesionálních agentur se stává limitujícím faktorem pokračujícího života. Adekvátní koordinaci služeb, podporu, pomoc a kontinuitu péče zajištuje sociální pracovník ve spolupráci se zdravotníky.
Senior, geriatrický pacient bude stále častějším klientem/pacientem ambulancí, oddělení, klinik, sociálních zařízení. Zásadní je systematická spolupráce napříč obory se záměrem kvalitní péče o seniory – geriatrické pacienty se zachováním důstojnosti, úcty k člověku a respektu k jeho autonomii a osobní identitě ve všech segmentech a specifických situacích.
Literatura:
1. Weber P. Vnitřní lékařství, 51. 2015, č 2, s.123-130.
2 Jirák R et al. Gerontopsychiatrie, Galén, 2013. ISBN 978-80-7262-873-5. str. 249
Mgr. Pavlína Tonarová, DiS.
(ředitelka Reminiscenčního centra)
K sociální práci mě přivedla dobrovolnická činnost v domově seniorů. Když jsem se rozhodla pokračovat v dalším studiu po střední škole, měla jsem velmi jasnou představu o tom, co bych chtěla v životě dělat. Vystudovala jsem pastorační a sociální práci VOŠ Dorkas v Olomouci, kde jsem získala skvělé základy do praxe. Další moje směřování ve studiu byla speciální pedagogika v Praze a magisterské studium Etiky v sociální práci na Teologické fakultě v Českých Budějovicích.
od roku 2020 spolupráce s Reminiscenčním centrem, z.s., v současné době jako jeho výkonná ředitelka
Práce se vzpomínkami má svou nezastupitelnou roli v péči o seniory s demencí, a nejen u nich. Reminiscence může být poutem mezi generacemi v rodině a zároveň dává pocit seniorům, kteří mohou předvést své znalosti, dovednosti, vzpomínky a stát se tak opět „někým“. Někdy se při reminiscenci stává, že rodina či okolí žasne nad vyprávěním svých předků a jejich cestou životem.
Projekt „Forget me not“ (forgetmenotdigital.com) je ojedinělým mezinárodním projektem, který je podporován z programu Erasmus+. V jeho podstatě jde o vytvoření digitálních vzpomínek, na jednoduché a přívětivé platformě pro všechny uživatele. Jedná se tedy o pořízení soukromých digitálních paměťových boxů, kde si uživatelé vkládají svoje fotografie, texty, audio nahrávky a videa. Forget me not je projektem, který je určen nejen pro lidi s onemocněním demence, ale spojuje i generace.
JUDr. Jitka Gregorová
(advokátka)
Samostatná advokátka specializující se na soukromé právo, více než deset let praxe v oblasti vzdělávání úředníků, autorka řady odborných příspěvků a publikací, vyučující na Panevropské univerzitě.
V rámci workshopu budou představeny jednotlivé právní instituty, se kterými se nemocní a jejich rodiny v různých stádiích nemoci nejčastěji setkávají. Právní úprava v této oblasti je roztříštěná do mnoha právních předpisů a je obtížné se v ní orientovat. Proto budou klíčové instituty – zastoupení na základě plné moci, nápomoc při rozhodování, předběžné prohlášení, institut dříve vysloveného přání a opatrovnictví – probrány srozumitelně a v praktických souvislostech. Workshop zároveň nabídne prostor pro dotazy účastníků a diskusi.
Petr Fuksa
(mezinárodní trenér a propagátor pétanque)
– mezinárodní trenér a propagátor pétanque
– více jak 10 let hraje pravidelně Pétanque Indoor s klienty stacionáře Gerontologického centra v Praze
– v roce 2012 přednášel na kolokviu v rámci 46. mistrovství světa pétanque v Marseille o světově unikátní zkušenosti s tréninky pétanque hráčů, kteří s tímto sportem začínají v 60, 70 nebo dokonce v 80 letech
– od roku 2012 spolupracuje sdružení Pétanque pro Vás s Francouzskou federací mentálně hendikepovaných sportovců (FFSA – Fédération Française du Sport Adapté) a francouzská reprezentace pétanque FFSA jezdí pravidelně do České republiky na největší středoevropský turnaj pétanque
– již 17 let trénuje seniory v Praze i mimo Prahu
– pravidelně pracuje s hráči a trenéry v České republice i v zahraničí, v roce 2024 například trénoval a školil v Kazachstánu, Kalifornii, ve Švýcarsku, Francii a na Slovensku
– spoluzakladatel zapsaného spolku Pétanque pro Vás, který v roce 2016 realizoval celostátní projekt „Pétanque napříč generacemi“ v rámci grantu MPSV
– bývalý dlouholetý sekretář České asociace pétanque (ČAPEK)
– aktivní hráč, mistr republiky pétanque trojic 2015, 2016 a 2020
Petr Fuksa již vice jak 10 let hraje Pétanque Indoor ve stacionáři Gerontologického centra v Praze s klienty s Alzheimerovou nemocí a dalšími typy demence. V čem tkví kouzlo této aktivity? Proč se klienti usmívají, když dostanou měkkou kouli na pétanque do ruky? Jak je možné snadno přizpůsobit přístup klientům s různým stupněm demence? Nechte se nadchnout vyprávěním o jeho celosvětově unikátní zkušenosti a vyzkoušejte si Pétanque Indoor.
Mgr. Jarka Švarcbachová
(zakladatelka Centra Seňorina)
zakladatelka Centra Seňorina, odlehčovací sociální služby pro pečující o blízké s demencí.
Propaguje a šíří metodiku Montessori principy v péči o seniory, která je „dementia friendly“, a edukuje nejen v akreditovaném kurzu MPSV.
Společně s Alzheimer NF přivezla do Česka a realizuje poradnu Alzheimer Café. Moderuje svůj podcast Aloisovy otázky s tématy pro pečující. A v loňském roce společně s Natašou Slavíkovou pořádala a moderovala besedy k filmu Tancuj Matyldo po celé ČR. Jako certifikovaný kouč a terapeut vede v rámci Centra Seňorina skupinovou práci s pečujícími v Praze.
V kostce nastíní principy metodiky Montessori, zaměřené na komunikaci, připravené prostředí a aktivizaci. Vypíchne WOW model kanadské gerontoložky Gail Elliote, práci s potřebami a rolemi. Nabídne sebezkušenostní cvičení a příklady z praxe.
Mgr. Šárka Kovandová
(ředitelka Alzheimer nadačního fondu)
Absolventka FF UK, obor andragogika.
V rámci své práce se zabývám podporou lékařů a dalších odborníků, kteří pečují o lidi s demencí. Dlouhodobě se zajímám o problematiku zdravotnictví, sociálních služeb a nevládní sektor.
Jsem členkou realizačního týmu projektu „ČR jako dementia friendly společnost“.
Velmi podstatně mě ovlivnila rodinná zkušenost s péčí o člověka s Alzheimerovou nemocí.
Kontakt: sarka.kovandova@alzheimernf.cz
Alzheimer Café je unikátní koncept, který vytváří ideální prostor pro neformální setkávání odborníků s rodinnými pečujícími, lidmi s demencí a všemi, kdo mají o toto téma zájem. Jeho cílem je nabídnout podpůrné a bezpečné prostředí, kde mohou účastníci získávat informace a rady od odborníků, sdílet své zkušenosti a diskutovat o výzvách, kterým čelí. Setkání podporují nejen zvyšování povědomí o Alzheimerově nemoci a dalších typech demence, ale i zmírnění izolace a frustrace, kterou tato nemoc často způsobuje.
Alzheimer Café je jedním z programů, které si Alzheimer nadační fond přál od svého vzniku realizovat. Stalo se tak nakonec v roce 2017, kdy jsme společně s Centrem Seňorina začali tento původně nizozemský koncept provozovat v ČR. Během přednášky se dozvíte, jak akce probíhá, jaké jsou naše zkušenosti a jak lze Alzheimer Café založit i ve vašem městě.
Mgr. Jitka Emlerová, DiS.
(zahradní architektka a psychoterapuetka)
Jsem psycholožka, arteterapeutka a zahradní architektka s více než patnáctiletou praxí. Organizovala jsem svépomocné skupiny pro pečující ve společnosti Dementia a podílela se na vzniku knihy Deník ze života s Alzheimerem.
K navrhování terapeutických zahrad mě přivedla zakázka na projekt zahrady pro Domov se zvláštním režimem v Praze-Ďáblicích, určené pro klienty s demencí. Ve spolupráci s paní ředitelkou jsme vytvořili koncepci Zahrady čtyř živlů, která poskytuje smyslové podněty a podporuje pohodu obyvatel domova v průběhu celého roku.
Na konferenci Vám tento projekt ráda představím a budu s Vámi diskutovat o možnostech využití terapeutických zahrad v péči o osoby s demencí. Těším se na setkání!
Jakub Šlajs, DiS.
(vedoucí oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb Krajského úřadu Středočeského kraje)
Jakub Šlajs, DiS. vedoucí oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb. Krajský úřad Středočeského kraje. Vzděláním sociální pracovník. Nejprve působil v na Praze 1, jako sociální kurátor a veřejný opatrovník, následně na obdobných pozicích v Mělníku, kde se později stal vedoucím Služeb prevence města Mělníka, které poskytovali služby sociální prevence – od azylového domu po dalších 5 služeb pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Následně pracoval v České asociaci streetowrk, o.s. v rámci Inovativního projektu zaměřeného na zavedení mobilní terénní práce ve vyloučených lokalitách a tréninkového zaměstnávání pro lidi sociálně znevýhodněné. Od roku 2017 pracuje na Krajském úřadě Středočeského kraje, nejprve jako metodik sociálních služeb a od roku 2018 jako vedoucí oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb. Profesně se zajímá o témata dostupnosti, nízkoprahovosti a odstraňování paternalismu.
Středočeský kraj, který je ojedinělý absencí svého jádra – krajského města, se aktivně podílí na podpoře osob s demencí a jejich rodin prostřednictvím rozvoje sociálních služeb. Příspěvek představí klíčové trendy a opatření, která kraj realizuje s cílem zajistit dostupnost péče. Zaměří se na síť pobytových a terénních služeb, kontaktní poradenské služby, podporu pečujících osob a spolupráci s poskytovateli péče. Jedním z významných opatření je rozvoj terénních služeb péče, které umožňují lidem s demencí zůstat co nejdéle ve svém přirozeném prostředí za podpory odborných pracovníků a svých rodin. Současně se klade důraz na modernizaci a humanizace pobytových zařízení, kde se kraj soustředí na snižování kapacit vícelůžkových pokojů, aby se zvýšil komfort klientů a zajistila péče odpovídající současným trendům s důrazem na osobnost člověka. Navzdory těmto opatřením zůstává řada výzev, mezi které patří nedostatek kapacit pobytových zařízení, zajištění dlouhodobě udržitelného financování a potřeba lepší koordinace mezi poskytovateli péče. Efektivní spolupráce mezi službami je zásadní pro zajištění komplexní a kvalitní podpory osobám s demencí i jejich rodinám. Příspěvek se proto zaměří nejen na přijatá opatření, ale také na budoucí možnosti zlepšení a inovace v této oblasti.
Mgr. Tereza Cimrmannová, Ph.D.
(zástupkyně ředitelky Institutu Dementia)
Mgr. Tereza Cimrmannová, Ph.D., zástupkyně ředitelky pro personální oblast Institutu Dementia. Profesně se pohybuje na pomezí bioetiky, sociální práce a vzdělávání. Autorka tuzemských i zahraničních publikací o hledání naděje v krizových situacích a stárnutí lidí s kognitivním deficitem.
Proces dlouhodobé péče o nemocného člověka může být spojen s řadou nejistot a otazníků, které zasahují, někdy dost radikálně, do vnitřního světa pečujícího. Týká se profesionálních pomáhajících i neformálních pečujících. Lidská psychika funguje v mnoha ohledech nelogicky až nespravedlivě. Proč právě ti nejobětavější pomáhající prožívají pocity nedostatečnosti a viny? Je možné s tím něco dělat v rovině postojové, hodnotové, seberegulační? Co vlastně utváří pomyslný „kluzký svah“ a jak pozměnit tempo a směr téhle „jízdy“ tak, aby byla méně sebezničující?
Příspěvek si neklade za cíl poskytnout přesný návod nebo recept. Jeho charakter je edukačně inspirativní, s prostorem na sdílení příkladů dobré praxe.
Bc. Marta Machová
(metodik a konzultant péče o lidi s demencí, externí lektor České alzheimerovské společnosti)
Zakládala v Ostravě terénní, ambulantní i pobytové služby pro seniory s demencí v rámci Slezské diakonie.
Je manažerem pracovní skupiny Senioři v rámci komunitního plánování města Ostravy.
Externí spolupracovnice ČALS v rámci certifikace Vážka®, kde působí jako auditorka. V rámci své profesní kariéry se také hodně zaměřuje na spolupráci a komunikaci s rodinami, věnuje se vedení svépomocných skupin pro pečující. Je lektorkou několika kurzů zaměřených na péči o seniory, metodikem v sociálních službách.
Ve svém příspěvku se zaměří na první dny člověka s poruchami paměti v pobytové službě. V rámci workshopu se společně prakticky zamyslí s účastníky nad otázkou, zda a vůbec jestli lze dobře adaptovat člověka s demencí na nové a jemu neznámé prostředí. Co je vlastně známkou dobře zvládnuté adaptace? Jak může pomoc pracovník, jak blízcí klienta? Jak velký vliv na kvalitu adaptace má právě prostředí, které mu Domov nabízí? Jak zvládnout úspěšně adaptaci, když senior dává najevo svůj nesouhlas s umístěním? Jak hledat motivaci…….
Petra Hamerníková, DiS., MBA
(ředitelka pro oblast vzdělávání a sociálních služeb organizace Freya)
Je spoluzakladatelkou organizace Freya, z. s. Tématu sexuality a vztahů osob s hendikepem, seniorů a seniorek se věnuje z pozice lektorky, metodičky či konzultantky pro zařízení při zavádění nových služeb či změn v rámci práce se sexualitou. Byla rovněž součástí pilotního projektu Právo na sex, věnovaného tematizaci sexuální asistence.
Mgr. Lucie Šídová
(výkonná ředitelka organizace Freya)
Je psychoterapeutka, lektorka a spoluzakladatelka organizace Freya, z. s., která se snaží bořit mýty v oblasti sexuality a vztahů lidí se znevýhodněním, seniorů a seniorek. V organizaci lektoruje hlavně témata spojená se systémovým zaváděním práce se sexualitou a vztahy v zařízení. Je absolventkou výcviku v dynamicky orientované skupinové psychoterapii a biosyntézy. Je také spoluautorkou několika publikací a zakladatelkou sexuální asistence v ČR.
V příspěvku představíme poznatky z projektu ESF (r.č. CZ.03.03.01/00/22_021/0001184) „Systémové zavádění práce se sexualitou v domovech pro seniory a seniorky“, který realizovala organizace Freya, z.s. v období od 1. 4. 2023 do 31. 5. 2024. Zaměříme se na klíčové výstupy projektu, zejména na otázky sexuality a vztahů u lidí žijících s demencí. Tyto poznatky vycházejí ze zahraničních rešerší.
Dále představíme dokument Pohlaví, gender a sexualita v kontextu demence. Příručka pro zvyšování povědomí pracovníků a pracovnic ve zdravotnictví a sociálních službách, který vydala asociace Alzheimer Europe v roce 2022. Český překlad této příručky vznikl ve spolupráci organizací Freya, z.s. a ČALS za podpory Fondu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata v roce 2024. Příručka poskytuje konkrétní doporučení pro praxi v sociálních a zdravotních službách, včetně témat, jako je souhlas se sexuální aktivitou a vztahy u lidí s demencí,
podpora zaměřená na partnerské a intimní vztahy či prevence diskriminace LGBTQ+ osob.
V rámci našeho workshopu praktické aktivitě ukážeme, jak je možné pracovat s tématikou sexuality a u lidí žijících s demencí.
Lukáš Kučera
(lektor a facilitátor společnosti Edutica)
Skupinové práci s lidmi se věnuje posledních 20 let. Aktuálně nejvíce jako lektor a facilitátor na volné noze. Posledních 10 let se lektorování, facilitaci a skupinové práci s lidmi věnuje ve vzdělávací společnosti Edutica, kde spoluvytvářel a aktuálně vede 100 hodinový Komplexní výcvik facilitace.
Interaktivní workshop během kterého si vyzkoušíte různé formy skupinové práce a dostanete tipy a triky na to, jak podpořit užitečnost, efektivitu a zábavnost setkání.