V pozdních stadiích demence ztrácí nemocný kontrolu nad vyprazdňováním. Dříve než začnete používat inkontinenční pomůcky a vybavení, měli byste se poradit s lékařem. Ten dokáže identifikovat konkrétní příčinu inkontinence – některé z nich jsou léčitelné a lze je tedy odstranit.
Dokud je to možné, doporučujeme podporovat nemocného v normálním způsobu vyprazdňování, byť třeba s asistencí. Přechod od vyprazdňování, které mám zcela pod kontrolou, k vylučování do plenkových kalhotek, je značný předěl a představuje významnou ztrátu kompetencí nad vlastním životem i tělem. Může jít o chvíli, kdy nemocný svůj boj úplně vzdá.
Druhy inkontinenčních pomůcek
Existuje celá řada inkontinenčních pomůcek a vybavení. Nejčastější jsou různé vložky či plenkové kalhotky, ale i bažanty, toaletní mísy, mobilní WC křesla. Při výběru produktů bychom měli zohlednit skutečnou potřebu nemocného i jejich efektivitu, pohodlí a vhodnost pro konkrétní podmínky vašeho obydlí. Jednotlivé pomůcky se liší také cenově. Nebojte se vyzkoušet a zjistit, jaká pomůcka je pro nemocného nejvhodnější. Jejich dodavatelé vám mohou poskytnout různé vzorky. Se žádostí o zapůjčení toaletního křesla je možné obrátit se na půjčovny kompenzačních pomůcek, které vám pomohou při výběru, a zároveň vám poskytnou pomůcku do dlouhodobého pronájmu.
- Vložky neslouží k přímému vyprazdňování, ale k zachycení menších úniků moči. Nepřekážejí při běžných denních aktivitách a zvyšují pohodlí uživatele.
- Plenkové kalhotky se navléknou nemocnému místo spodních kalhot a zalepí jisticími páskami (nebo je jejich součástí stahovací guma). Slouží ke kompletnímu vyprazdňování a vyrábějí se v různých velikostech a o různé kapacitě (kolik tekutin dokážou pojmout). Je třeba správně určit velikost, aby nemocného nedřely nebo neškrtily, či naopak nebyly příliš volné a moč a stolice neunikaly kolem. Je třeba počítat i s tím, že nemocný může přibírat na váze či hubnout a někdy je nutné změnit velikost použitých kalhotek.
- Inkontinenční podložky jsou většinou obdélníkového tvaru a vyrábějí se z měkkého, savého materiálu. Ukládají se např. na prostěradlo, zhruba do výše beder nemocného a brání průsaku tělních tekutin při případném úniku.
- Bažant a toaletní mísa jsou pomůcky, užívané běžně v nemocnicích pro pacienty upoutané na lůžko. Pokud má člověk s demencí pohybové problémy, ale tyto pomůcky dokáže využít, bývají rovněž užitečné. Zejména bažant může být výhodný i pro pohyblivější muže jako noční pomůcka, kdy nemusí opouštět lůžko ani přesedat na toaletní křeslo. Některé typy těchto nádob zabraňují vytékání moči zpět. Po jejich použití a vylití obsahu je vhodné pomůcky dezinfikovat, aby nezapáchaly.
- Toaletní křeslo je přenosná toaleta s odpojitelnou nádobou. Někdy má kolečka, aby se snáz přesouvala; v takovém případě je nutné ji před použitím zabrzdit. K vybavení obvykle patří nohy s nastavitelnou výškou a výklopné područky, které usnadní přesednutí nemocného z lůžka. Toaletní křeslo je skvělá varianta, která nemocnému neubírá na samostatnosti a lze ji do pokoje umístit např. jen na noc či ve chvíli, kdy je to třeba.
- Pokud přizpůsobíte byt tak, aby byl bezbariérový (odstranění prahů), bude možné dojet s toaletním křeslem i na normální toaletu.
Problémy, které se mohou objevit při užívání inkontinenčních pomůcek, a jejich řešení
Nasazení inkontinenčních pomůcek představuje zásah do soukromí a navyklých činností nemocného. Někdy může chvíli trvat, než si na ně zvykne, a občas bývá nutné vyřešit problémy, které mohou vyvstat.
- Lidé s demencí často odkládají použité plenkové kalhotky či vložky do toalety a snaží se je spláchnout.
- Nemocný si vložku stále vyndává nebo se snaží odstranit plenkové kalhotky. Důvodem může být:
- pocit nepohodlí,
- nezvyk,
- nesprávná velikost vložky / kalhotek,
- inkontinenční pomůcka je mokrá.
Zkontrolujeme velikost vložky či kalhotek a zjistíme, zda nasákavost odpovídá potřebám nemocného. Pokud je pomůcka brzy mokrá, měníme ji častěji nebo zvolíme typ s vyšší savostí, případně vyzkoušíme vložky či kalhotky od jiného výrobce.
- Nemocný mívá mokré spodní prádlo i přesto, že používá inkontinenční pomůcky. Důvodem může být:
- nesprávná velikost vložky / kalhotek,
- v případě vložek nedostatečná četnost použití toalety (nemocný začíná spontánně využívat vložku jako kalhotky).
I v tomto případě zkontrolujeme velikost vložky či kalhotek a zjistíme, zda stupeň nasákavosti odpovídá potřebám nemocného. Nalezneme správný typ inkontinenční pomůcky. Doprovázíme nemocného častěji na toaletu.
- Může se stát, že nemocný nebo jeho rodina použije plenkové kalhotky a do nich ještě vložku; mylně se domnívá, že dvoje pomůcky navršené na sebe jsou bezpečnější. To je ale omyl. Kalhotky tím pádem nebudou dobře sedět na těle a mohou naopak více propouštět.
- Nemocný trpí podrážděním pokožky v oblasti genitálií. Důvodem může být:
- nevhodná velikost kalhotek či vložky, příliš těsná pomůcka může podráždit či odřít kůži,
- znečištěná vložka či kalhotky se mění příliš pozdě; může dojít ke kožní infekci.
I v tomto případě zkontrolujeme velikost vložky či kalhotek a zajistíme vhodný typ. Znečištěnou vložku či kalhotky vyměňujeme včas a dodržujeme hygienu v oblasti genitálií, kde je třeba vždy důkladně omýt a osušit kůži. Používáme ochranné krémy či mléka, které podpoří odolnost a elasticitu pokožky. Je možné se poradit v lékárně nebo v prodejně se zdravotními pomůckami, kde vám poradí, jaké přípravky použít.
- Po nasazení inkontinenčních pomůcek se projeví horečka, bolesti, moč silně zapáchá.
- Inkontinence ve spojení s nedostatečnou péčí o hygienu genitálií může vyvolat infekci močových cest.
Vyhledáme lékařskou pomoc a nemocnému zajistíme dostatečný příjem tekutin (pokud nemá od lékaře nařízená omezení příjmu tekutin, podáváme cca 1,5 l vody nebo zředěného džusu či jiných vhodných tekutin denně). Je třeba důsledně pečovat o hygienu genitálií.
Shrnutí
- Při inkontinenci mohou pomoci inkontinenční pomůcky a vybavení. Ty vám předepíše praktický lékař; jsou částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou.
- Mějte na paměti, že pokud inkontinenční pomůcky nejsou používány správně, mohou vést k podráždění pokožky.
- Pečujte o hygienu v oblasti genitálií, abyste omezili riziko infekce močových cest a kožních problémů, jako jsou opruzeniny.
- Dostatečný příjem tekutin pomáhá zabránit infekcím močových cest.