Demence může příjem jídla i pití ovlivnit různými způsoby i v závislosti na tom, do jaké fáze dospěla a jaké jsou další případné zdravotní obtíže. Příjem potravy a tekutin se může s postupující demencí zhoršovat. Nemocný někdy ztrácí pocit hladu, nebo mu v jídle brání rozličné zdravotní důvody. Také se můžeme setkat s tím, že přestane vnímat chuť a ztrácí čich a mohou se mu chutě měnit.
Funguje to však i obráceně: dobrá, vyvážená, pravidelná strava, zaměřená na podporu tělesné i duševní kondice, dokáže nemocnému dodat sílu a energii vzdorovat nemoci déle a úspěšněji.
Při péči o svého blízkého se nemusíte setkat se všemi problémy, které popisujeme. Je ale dobré vědět, že podobné situace mohou nastat, abyste nebyli zaskočeni. Není však důvod předem se obávat a říkat si „tohle nezvládnu“. S případnými náročnými situacemi vám pomohou profesionální pracovníci pečovatelské služby. Pečovatelka může do domácnosti docházet dle domluvy klidně 3× denně a s podáváním jídla pomoci.
Jak zlepšit příjem potravy a zabránit hubnutí nemocného
- Pokud nemocný nejí pravidelně, využijte pro podání jídla každou volnou chvilku. Pokud má ve zvyku přecházet po bytě, můžete vytvořit stanoviště s jídlem: podél oblíbené trasy rozmístíte talířky s jídlem, které je možné vzít do ruky (např. nakrájené jablko, sušenky atd). Nemocný si často vezme.
- Pokud s nemocným nebydlíte, sledujte jídlo v lednici: když neubývá, nebo ubývá příliš rychle, je třeba zjistit příčinu.
- Zkoušejte různé druhy jídla, zjistěte, co měl nemocný rád v mladém věku. Oslovte nutričního terapeuta a požádejte jej, aby ve spolupráci s vámi a s vaším nemocným blízkým sestavil vhodný jídelníček.
- Pokud s nemocným nebydlíte, zkuste sjednat např. dodávky obědů od pečovatelské služby, spojené s pomocí při podání oběda; zkušené pečovatelky dokážou navodit příjemnou atmosféru a nemocný má často pocit, že oběd je důležitá společenská událost.
Rizika stravování při demenci
Lidé s demencí mohou trpět následujícími problémy, které ovlivňují stravování:
1) Demence zhoršuje úsudek a někdy dospěje až do situace, že nemocný nedokáže posoudit, co je k jídlu a co ne. Může si splést voňavé ovocné mýdlo se zákuskem či barevný prostředek na mytí nádobí se šťávou, jindy považuje např. ozdobné rostliny za zeleninu. To může být velmi nebezpečné.
Mnohem častěji než k těmto extrémním „přehmatům“ dochází ale k tomu, že nemocný nepozná, kdy nějaké potravině vyprší datum spotřeby, a skladuje v lednici dávno prošlá i zkažená jídla, která pak konzumuje. Vlivem oslabené chuti a čichu nemocný často vůbec neodhalí, že s jídlem je něco v nepořádku, a poruchy paměti vyvolané demencí zase vymažou vzpomínky na to, jak má jídlo správně vypadat, vonět a chutnat.
Jak své nemocné blízké uchránit před takovým omylem? Vysvětlování či varovné nápisy mají jen omezený smysl. Nejlepší je zajistit, aby nejedlé materiály a chemikálie byly uloženy na bezpečném místě, kam nemocný nemá přístup. Při kontrole obsahu lednice nevěnujte pozornost jen množství potravin, které nemocný spotřebuje, ale i jejich datu spotřeby a stavu hotového jídla, připraveného např. k ohřátí.
Když se u nemocného zhorší úsudek a poznávací schopnosti, měli byste z domácnosti odstranit jedovaté pokojové květiny. Málokdo ví, že i oblíbené a často pěstované rostliny jako difenbachie, dračinec, různé pryšce, ale i tchynin jazyk, vánoční hvězda či oleandr jsou při požití jedovaté; oleandr se dokonce řadí mezi smrtelně jedovaté rostliny a k usmrcení člověka stačí sníst jeden či dva listy.
2) Nemocný má zhoršený polykací reflex, a tak může některé drobné části potravy vdechnout. Proto je dobré sledovat, zda dokáže bez problémů sníst jídla např. z rýže nebo čočky. Naprosto nevhodné je nechat nemocného, aby tuto stravu konzumoval o samotě. Pokud se projeví obtíže (kuckání, dávení apod.), je třeba rizikové potraviny vyřadit z jídelníčku, nebo rozmixovat a podávat v podobě kaše.
V pozdním stadiu demence se mohou problémy s polykáním prohloubit. Proto se častěji stává, že jídlo při polykání vnikne do plic (odborně se tomu říká aspirace). V důsledku toho se může rozvinout tzv. aspirační pneumonie, tedy zápal plic vyvolaný vdechnutými částečkami potravy či tekutin. Aby se tomuto životu nebezpečnému jevu zabránilo, může být nezbytné upravit způsob podávání potravy, pití a případného podávání jídla.
- Při podávání jídla nespěchejte, vyčleňte si dostatek času.
- Upravte konzistenci jídla – kaše je lepší než řídké tekutiny nebo malé kousky. S výhodou můžete využít i instantní zahušťovadla z lékárny, kterými lze zahustit i nápoje.
- Při podávání jídla posaďte nemocného do zvýšené polohy, nejlépe vsedě, tak, aby mohl mít narovnaný krk (přijímat jídlo např. vleže na zádech je obtížné i pro zdravého člověka, jak si můžeme sami vyzkoušet).
- Nikdy neodcházejte, dokud má nemocný ještě nějaké jídlo či pití v ústech. Je dobré to před odchodem zkontrolovat, zejména večer před spaním.
- V případě problémů se stravou i pitným režimem je vhodné se obrátit na nutričního terapeuta. Dávejte pozor, zda odborník, ke kterému se chystáte, je skutečně nutričním terapeutem, nikoliv jen výživovým poradcem – poradce získá licenci za týden, terapeut na ni studuje několik let a může tedy pracovat i s osobami s onemocněním. Seznam pracovišť, kde pracují nutriční terapeuti, můžete nalézt na webu www.cant.cz v sekci Seznam ambulancí. V některých případech dokonce konzultaci uhradí zdravotní pojišťovna. Nutriční terapeut by měl mít kontakt i na lékaře ve vašem okolí, který by mohl po zhodnocení stavu výživy předepsat nutriční výživu na recept s minimálním doplatkem.
Zdravotní pojišťovna hradí většinou jen konzultace pro diabetiky, tedy pokud váš blízký diabetik není, konzultaci si možná budete muset uhradit. Rozhodně to ale stojí za vyzkoušení.
Jakou stravu doporučit
Začleňte do jídelníčku potraviny bohaté na bílkoviny, například libové maso, ryby, vhodně upravené luštěniny, vejce, mléčné výrobky jako jogurt, skyr, tvaroh a podobně.
Bobulovité ovoce obsahuje velké množství antioxidantů, které podporují mozkové funkce a zároveň zpomalují proces stárnutí. Podáváme samozřejmě takové ovoce, u kterého nehrozí např. vdechnutí zrníček, například borůvky, bezsemenné hroznové víno či rybíz. Pokud podáváme ovoce, které obsahuje pecky, je na místě je odstranit.
Květák, kapusta, špenát a další zelenina obsahuje kyselinu listovou a zároveň podporuje správné metabolické funkce organismu, z praktického hlediska mimo jiné např. i chuť k jídlu.
Další důležitou složkou potravy pro lidi s demencí je správné množství omega-3 nenasycených mastných kyselin, které obsahuje např. losos, vejce či vlašské ořechy. Tyto látky (které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit) podporují funkci mozku, zmírňují deprese a změny nálad.
Dobrý tip na zdravé stravování nabízí středomořská strava. V našich podmínkách lze využít některých principů, kterými se řídí: omezte červené maso a nahraďte je rybou či drůbeží – tu zařaďte do jídelníčku aspoň dvakrát týdně; omezte užívání másla a nahraďte je např. olivovým olejem; zvyšte podíl ovoce, zeleniny a ořechů; omezte sůl a místo ní užívejte víc koření.
K dobrému stravování patří i pohyb; pokud je to pro nemocného možné, každodenní procházka (v délce aspoň 30 minut, nebo takové, jakou váš blízký zvládne) podpoří trávení, prokysličí mozek a pomůže udržet zdravý biorytmus.
Jednou z nejpoužívanějších a nejjednodušších metod nutriční podpory je tzv. sipping (z angličtiny sip – usrkávat), tedy produkt určený pro pomalé popíjení. Sipping tvoří kompletní směs všech nezbytných živin jako proteinů, tuků, sacharidů, minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Přípravky jsou vhodné pro pacienty, kteří nejsou schopni dodržovat běžný příjem stravy a udržet si tak optimální tělesnou hmotnost. Tyto energeticky vydatné nápoje se vyrábějí v mnoha příchutích. Lze je zakoupit např. v lékárnách a specializovaný lékař je může za určitých podmínek předepsat. Nejčastěji se jedná o lékaře s licencí F016 – Umělá výživa a metabolická péče, tedy různé metabolické ambulance.
Na zdravou stravu byste měli dbát i vy jako pečující. Co prospěje vašim blízkým, bývá většinou prospěšné i pro vás – vaše role je velmi náročná a budete potřebovat co nejpevnější zdraví i každou jiskru energie.
Shrnutí
Pokud je to třeba, můžeme do jisté míry upravit stravovací návyky nemocného, a tak zajistit jeho lepší výživu. Díky zdravému, chutnému jídlu vhodné konzistence a zahuštěným nápojům bude pro lidi v pozdním stadiu demence snazší samostatně jíst a pít a udržet si zdravou hmotnost.
Je důležité zaznamenávat, co váš blízký jí a pije a v jakém množství. Díky tomu můžeme lépe plánovat, kdy podávat jídlo (a jaké), aby byl příjem potravy i tekutin dostatečný.
Rizikům spojeným s jídlem a pitím lze předcházet tak, že budeme pravidelně kontrolovat jídla v lednici i ve spíži (a na ostatních místech) a odstraňovat zkažené potraviny i ty s prošlým datem spotřeby. Včas uklidíme nejedlé materiály, domácí chemikálie budeme uchovávat na bezpečném místě; odstraníme jedovaté pokojové rostliny. Je na místě proměnit celou kuchyni v tzv. bezpečný prostor, proto nezapomeneme ani na ostré nože, sekáčky apod. Riziko představuje i zapojený plyn a umělohmotné rychlovarné konvice, které lidé s demencí mohou postavit na sporák.
Aspirační pneumonii můžeme pomoci zabránit tak, že např. rozmixujeme jídlo a zahustíme nápoje (na zahuštění nápojů se prodávají speciální prostředky v lékárně), aby měly vhodnější konzistenci. Když pomáháme nemocnému jíst, usadíme ho do vzpřímené polohy.
Při zdravém stravování nezapomínejte ani sami na sebe!